Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem - sprawdź nas na FB
Zwiedzanie Krakowa - po polsku i rosyjsku

Zapraszam Aneta Dziedzic-Lis

  • Kraków Przewodnik - zwiedzanie w języku polskim
  • Kraków Przewodnik - zwiedzanie w języku rosyjskim
  • +48 609 652 517

Kraków - zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie Krakowa Melexem lub dorożką

Zwiedzanie Krakowa dorożką

Zwiedzanie Krakowa melexem lub dorożką to opcja dla tych, którzy chcą zwiedzić miasto wspólnie z przewodnikiem ale oglądając je raczej tylko z zewnątrz, nie zapuszczając się w mury kościołów, czy na wystawy muzealne. Jest to doskonała alternatywa dla osób starszych, dla których spacer z przewodnikiem jest już być może zbyt dużym wyzwaniem.

Czytaj więcej: Melexem lub dorożką

Kraków w pigułce - wycieczka z przewodnikiem

Przewodnik po Krakowie - Zabytki Krakowa

Nie wszyscy lubią spacery po mieście, nie każdy zainteresowany jest poznaniem Krakowa "od podszewki", lub też czasem moi Goście są przejazdem i mają po prostu mało czasu na zwiedzanie Krakowa. W takiej sytuacji alternatywą i doskonałym wyjściem jest trasa Kraków dla opornych, czyli zwiedzanie z przewodnikiem w pigułce, które trwa najwyżej 2 godziny. Podczas takiej wycieczki staram się pokazać same najważniejsze, rzec by można sztandarowe, zabytki, atrakcje i miejsca w naszym pięknym Grodzie Kraka i Smoka Wawelskiego. Oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się w dwóch opcjach do wyboru:

Czytaj więcej: Kraków w pigułce

Najważniejsze zabytki Krakowa

A może oprowadzanie po Krakowie wytyczone przez ciekawe miejsca? Przedstawiam moją własną ocenę obiektów, zakątków, które polecam zobaczyć jako przewodnik podczas zwiedzania Krakowa. Wybierając się na wycieczkę do Krakowa warto zaznajomić się z tym opisem i wybrać te miejsca, które chcą Państwo poznać. Kontaktując się z przewodnikiem po Krakowie, czyli ze mną, wspólnie ustalimy program, aby wybrane przez Państwo zabytki znalazły się na naszej trasie zwiedzania.

Zwiedzanie Krakowa - Kośćiół Mariacki

1. Bazylika Mariacka, czyli jeden z najważniejszych kościołów Krakowa, a na pewno ten, który posiada najpiękniejszy ołtarz - dzieło norymberskiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Kościół, który niezmiennie wywiera niesamowite wrażenie na turystach, również tych spoza granic naszego kraju. Zupełnie mistycznym przeżyciem, a odbywającym się codziennie prócz niedziel, jest chwila otwarcia ołtarza. Cisza, panująca wówczas w bazylice aż dzwoni w uszach, mimo tego że kościół w tym momencie wypełniony jest po brzegi wiernymi i turystami. Zachęcam Państwa do wysłuchania opowieści o Mistrzu Stwoszu i jego dziele, gdyż losy zarówno autora, jak i ołtarza, miały swoje zakręty i były momentami mocno pogmatwane.

Czytaj więcej: Subiektywne TOP 10

Zagłada Żydów i getto w Krakowie

W tej odsłonie proponuję Państwu oprowadzanie po Krakowie śladami Ocalonych z Zagłady. Nie jest to temat lekki i łatwy, do kogo więc kieruję moją propozycję? Do tych z Państwa, którzy zwiedzanie z przewodnikiem traktują jako element uzupełnienia swojej wiedzy. Również wiedzy o niełatwej historii, jaką był czas II wojny światowej. Jaką trasą przebiegnie nasza wycieczka?

Przewodnik po Krakowie - Schindler i lista Ocalonych

Zwiedzanie rozpoczniemy od krakowskiego getta, na Placu Bohaterów Getta (dawny Plac Zgody), niemego świadka wielu bestialskich zachowań hitlerowskiego okupanta. Dziś na placu znajdują się wymowne, symboliczne krzesła, które mieszkańcom Krakowa mają przypominać tragedię jaka się w tym miejscu rozegrała. W narożu placu do dziś znajduje się budynek Apteki Pod Orłem - słynnej apteki prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza. Podejdziemy na ul. Józefińską pod dawny szpital żydowski, w którym Niemcy dokonali egzekucji na pacjentach i personelu medycznym. Wskażę Państwu Dzienny Dom Opieki dla dzieci rodziców, którzy pracowali, gdyż kto nie pracował, ten nie miał prawa żyć. Pokażę państwu gdzie znajdowały się bramy wjazdowe na teren getta i gdzie zachowały się fragmenty muru, jakim getto było otoczone.

Czytaj więcej: Oskar Schindler i lista Ocalonych

Rodzinna wycieczka po Krakowie

Przewodnik po Krakowie - Kraków z dziećmi

Kraków często jest destynacją, jaką wybierają rodzice na wycieczki weekendowe ze swoimi pociechami. Bo kiedy pociechy mają po lat kilka, to ni w góry z nimi, bo za małe i zaraz bolą je nogi, ni nad morze, bo to już zbyt zimno i... daleko... Ale czy można zorganizować zwiedzanie miasta z dziećmi, by nie dostać hm... szału, że: chodzić im się nie chce, ciągle są głodne, mamo pić, tato jeść, a kiedy pójdziemy do McDonaldsa, ja nie chcę znowu do kościoła i wróćmy już do hotelu!

No więc czy z tymi przesłodkimi milusińskimi da się zwiedzać miasto, czy się nie da? I czy można jeszcze z tego wykroić coś dla siebie? Czy lepiej z przewodnikiem czy może bez ? A jeśli tak to z jakim ? Odpowiedź brzmi: da się i można - ale pod warunkiem że tym przewodnikiem będę ja ;)

Czytaj więcej: Rodzinnie czyli z dziećmi

Swary o zabytki Krakowa - co warto zobaczyć ?

Tyle zdań ilu Krakowian, czyli krakowskie swary ...

Przewodnik po Krakowie - Zabytki Krakowa

Krakowianie nazywani są centusiami, co ni mniej ni więcej oznacza, że są oszczędni, żeby nie powiedzieć skąpi, wychodzą nie na dwór, a na pole, kupują drożdżówki "ze" serem i chodzą nie piechotą, a na nogach :) Są też "nieco" zarozumiali i silnie akcentują własne zdanie, lubią wypowiadać się w kwestiach, w których niekoniecznie są ekspertami i akcentować, że ich miasto jest kulturalną stolicą Polski, mimo że władze naszego kraju od początku XVII wieku przeniosły się do Warszawy... Hm... Cóż mogło wyniknąć z tej kompilacji cech charakteru na przestrzeni dziejów? Ano sporo zamieszania, kłopotów, zabawnych sytuacji i sporów. A ja - przewodnik po Krakowie - chciałabym Państwu o tym i owym opowiedzieć :)

Czytaj więcej: Swary o zabytki

Nocne zwiedzanie - zaczarowany Kraków

Przewodnik po Krakowie - Zwiedzanie nocą

Kraków w świetle księżyca ? Oprowadzanie po Krakowie nocą ? Czemu nie ! (ale tylko z przewodnikiem ;) To romantyczne miasto tętni życiem również po zmroku, nocną porą ma wiele do zaoferowania i prezentuje się nam w zupełnie innej odsłonie. Późnym wieczorem wszystko wygląda inaczej, zakochani spacerują wtuleni w siebie lub wręcz przeciwnie - spotykamy rozbawione grupy turystów, a przewodnik po Krakowie pod osłoną nocy jest bardziej skory, by zdradzić swoim Gościom pewne mroczne sekrety miasta ...

Oprowadzanie po Krakowie - Zwiedzanie nocą

Wybierając się na taki spacer zazwyczaj jako przewodnik umawiam się z Gośćmi na Rynku Głównym, gdzie opowiadamy sobie jak wyglądało życie nocne w średniowiecznym Krakowie. Ulicą Floriańską idziemy pod Bramę Floriańską, mury obronne, które fortelem zachował dla nas Feliks Radwański, Barbakan, jeszcze rzut okiem na Florencję i majestatyczną sylwetkę króla Władysława Jagiełły na koniu, by następnie przejść na Plac Ducha Świętego pod pięknie podświetlony teatr Juliusza Słowackiego. Ulicą Szpitalną udajemy się na Mały Rynek Tandetą zwany, a następnie ul. Mikołajską na Planty pod dawny zameczek Na Gródku, by wysłuchać opowieści o krwawym stłumieniu powstania mieszczan przeciw Władysławowi Łokietkowi.

Czytaj więcej: Nocne zwiedzanie

Szlak Orlich Gniazd - objazdowa wycieczka z przewodnikiem

Wycieczka szkolna do Krakowa... Dwa dni z dziećmi lub młodzieżą w stolicy Małopolski... Zwykle u Wychowawców pojawia się dylemat: jak zagospodarować te dwa dni, co zaproponować dzieciom/młodzieży, co można zwiedzić w samym Krakowie? Jeśli na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem przeznaczymy jeden dzień, to co można robić dnia następnego?

Przewodnik po Krakowie - Szlak Orlich Gniazd

Jako przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek odpowiadam: w jeden dzień odbędziemy interesujący spacer po Krakowie, podczas którego nikt nie będzie się nudził - zapewniam! A drugiego dnia wsiadamy do autokaru i jedziemy na wycieczkę!!! Dokąd? Proponuję "Szlak Orlich Gniazd" - jednodniową wycieczkę na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Kolebka naszej kultury, gdzie o zabytki łatwiej niż w każdej innej części kraju. Jura Krakowsko-Częstochowska położona jest pośród przepięknych pagórków porośniętych lasami, wśród malowniczych wapiennych ostańców, stwarzając wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i środowiskiem.

Czytaj więcej: Szlak Orlich Gniazd

Atrakcje Krakowa i Małopolski - Ojców, Wieliczka, Oświęcim

Pilot po Małopolsce - Wieliczka

Weekend w Krakowie ? A może jeden pełny dzień na zwiedzanie z przewodnikiem ? Wycieczka szkolna do Krakowa? Często moi Goście kontaktując się ze mną zadają pytanie: "Co oprócz zwiedzania Krakowa możemy jeszcze zobaczyć ?", "Jakie atrakcje oprócz samego miasta poleci nam pani przewodnik ?", "Jak zaplanować dzieciom na wycieczce szkolnej 2 dni w Krakowie ?".

Sam Kraków obfituje w atrakcje, które możemy wpleść z czas zwiedzania miasta, aby nie była to podróż od jednego kościoła do drugiego. Jakie ciekawe miejsca mogą uatrakcyjnić pobyt dzieci w dawnej stolicy ? Już na etapie planowania wycieczki, jako przewodnik i pasjonat Krakowa mogę podpowiedzieć kilka punktów:

Czytaj więcej: Atrakcje Krakowa i Małopolski

Prywatne życie Królów

Przewodnik po Krakowie - życie królów

Kraków - miasto tradycji, kultury, literatury, oraz licznych kościołów. Ale czy tylko ? Czy Kraków w swej bogatej historii ma swoim Gościom do zaoferowania tylko poważne zabytki, daty istotnych historycznie wydarzeń, pomniki wielkich mężów i wybitnych artystów ? Czy miejsca święte nie skrywają również innych, zgoła nie-świętych tajemnic ? Owszem i to całkiem pokaźną ich ilość. Trzeba tylko wybrać się na zwiedzanie miasta z kimś, kto wie gdzie zajrzeć i uważnie słuchać co przewodnik ma nam do opowiedzenia. Wówczas bardzo szybko przekonamy się, że rozwiązłość obyczajów nie jest li i jedynie znakiem naszych czasów, a zdrady małżeńskie nie zostały wymyślone wczoraj, że królowie spoczywający dumnie na Wawelu, mimo iż niejednokrotnie bardzo zasłużeni dla naszego kraju, często nie potrafili za życia powstrzymać swych żądz i byli ludźmi zgoła grzesznymi...

Zwiedzanie Krakowa - prywatne zycie królów

Spacer z przewodnikiem po Krakowie tropem monarszych małżeństw i romansów chciałabym zacząć z Państwem od żydowskiej części Kazimierza, gdzie opowiemy sobie komu zawdzięczamy tak wielki afekt króla Kazimierza Wielkiego do krakowskich Żydów, by następnie przejść do części katolickiej pod dom ukochanej króla, Żydówki z pochodzenia - Esterki. Kazimierz - miasto lokowane przez króla Kazimierza Wielkiego, monarchę o bujnym i porywczym charakterze, męża czterech żon (Aldony, Adelajdy, Krystyny i Jadwigi), bigamisty i uwodziciela.

Czytaj więcej: Prywatne życie Królów

Esencja Krakowa - wszystko o Krakowie

Przewodnik po Krakowie - Zwiedzanie Krakowa

Esencja Krakowa - przewodnik po Krakowie, czyli Kraków dla wytrwałych to propozycja dla tych, którzy chcieliby zwiedzić miasto dogłębnie, którym nie wystarczy pobieżna przejażdżka po mieście, którzy chcą zajrzeć w każdy zakamarek, podwórko, zaułek i poznać, poczuć, zasmakować Krakowa. Na takie zwiedzanie trzeba mieć jednak przynajmniej jeden pełny dzień, a najlepiej dwa... Bo jest to spacer z przewodnikiem, który pokaże Państwu Stare Miasto, Kazimierz katolicki, żydowski, który zabierze Państwa do starych kościołów, w których czuć starego ducha Krakowa, synagog żydowskich i na wystawy. Trasa Esencja Krakowa to prawdziwa wyprawa, to podróż od średniowiecza po czasy współczesne. 

Czytaj więcej: Esencja Krakowa

Kraków dla najmłodszych - ciekawostki i legendy

Przewodnik po Krakowie - Smok wawelskiDzieci stanowią dla przewodników bardzo wdzięczną i ważną, ale zarazem niesamowicie wymagającą grupę turystów. Są bacznymi obserwatorami, nie boją się zadawania pytań (najczęściej tych z gatunku "trudnych" lub po prostu zaskakujących nawet dla doświadczonego przewodnika), tak więc zwiedzanie Krakowa z najmłodszymi to prawdziwa gimnastyka umysłu, sprawdzian z refleksu, spostrzegawczości, cierpliwości i poczucia humoru. Eksplorację ciekawych zakątków naszego miasta z najmłodszymi turystami warto oprzeć więc o legendy, podania, przekazy, przemycając w ten sposób ważne informacje na temat życia codziennego, zwyczajów, prawa, a także historii dawnego Krakowa.

Jako przewodnik po Krakowie polecam swoim najmłodszym Gościom szeroko rozpropagowaną w mediach wystawę  "Podziemia Rynkowe", po której mam uprawnienia do oprowadzania - bardzo współczesną, naszpikowaną multimediami, gdzie wielu eksponatów można dotknąć, gdzie nie trzeba być bardzo cicho, jak w typowym muzeum, gdzie dzieci po prostu dobrze się bawią! Na wystawie możemy wspólnie obejrzeć ciekawe przedstawienie teatru mechanicznego opowiadające o powstaniu Krakowa, wcielić się w archeologów poszukujących skarbów, czy dowiedzieć się ile ważymy kamieni, funtów, łutów, ile mierzymy łokci, dłoni, palców :)

Moją propozycją wycieczki z przewodnikiem dla najmłodszych jest również Droga Królewska, opowiedziana legendami ...

Oto kilka przykładów:

O patronie naszego miasta – św. Florianie...

O tym jak woły postanowiły, że należy wybudować kościół św. Floriana...

Czytaj więcej: Kraków dla najmłodszych

Historia Podgórza - wycieczka z przewodnikiem

Zwiedzanie z przewodnikiem - Plac Bohaterów Getta KrakówPodgórze to dzielnica położona na prawym brzegu Wisły, teren przez który w średniowieczu wiodła droga solna na Wieliczkę i Bochnię, oraz szlak handlowy na Węgry i Ruś. Współczesne dzieje Podgórza zaczynają się dopiero po I rozbiorze Polski, kiedy Kraków pozostał w granicach Rzeczypospolitej, ale Wisła stała się rzeką graniczną. Podgórze, dotychczas przedmieście miasta Kazimierza, położone na terenach zajętych przez Austrię, uzyskało od jej władz prawa miejskie w roku 1784 i zaczęło się szybciej rozwijać gospodarczo od podupadłego w 2 poł. XVIII wieku Krakowa (dla przykładu: 1 marca 1900 roku, wyprzedzając Kraków o pięć lat (!), w Podgórzu zaczęła funkcjonować elektrownia miejska, dająca oświetlenie elektryczne ulicom, a następnie mieszkaniom). W 1846 roku, po upadku Powstania Krakowskiego, Kraków przekształca się w twierdzę, tzw. festung. W 1902 roku prezydent Krakowa Juliusz Leo opracował plan rozbudowy przestrzennej miasta, wcielając w jego granice okoliczne wsie i osady. Jednak Podgórze połączyło się z Krakowem dopiero w 1915 roku.

Czytaj więcej: Historia Podgórza

Historia Nowej Huty - dzielnica Krakowa czy zabytek ?

Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy w Polsce rozgościły się władze socjalistyczne, Kraków nie wpisał się w nowe rządy, w nowy system. Określany był przez komunistów chorym miastem, miastem reakcji, w którym należało zmienić strukturę społeczną. Kraków jako pierwszy buntował się przeciw nowej rzeczywistości, jaka zaistniała po wojnie, tutaj miały miejsce pierwsze wystąpienia przeciwko nowej władzy: demonstracja przeciwko zakazowi obchodzenia rocznicy Konstytucji 3 Maja, referendum 1946 roku...

Przewodnik po Krakowie - Nowa Huta Kraków

Władze, by zmienić strukturę społeczną, która nie przystawała do nowej rzeczywistości PRL podjęły decyzję o budowie Nowej Huty. Był rok 1947, kiedy zapadła decyzja o budowie kombinatu metalurgicznego wraz ze wzorcowym miastem socjalistycznym dla pracowników i robotników huty, na najżyźniejszych glebach okolicznych wsi. Nowa Huta została zbudowana miedzy innymi na terenie wsi Mogiła, Czyżyny, Pleszów, Bieńczyce, Krzesławice, Mistrzejowice, Branice. W 1949 roku rozpoczęto budowę kombinatu i osiedla mieszkaniowego. W 1951 roku Nowa Huta została włączona do Krakowa, jako jego najmłodsza XVIII dzielnica. W styczniu 1954 roku hutę nazwano imieniem Włodzimierza Lenina. Głównym projektantem miasta był architekt Tadeusz Ptaszycki. W latach 1949-1955 powstał Plac Centralny (dziś imienia Ronalda Regana!), oraz zasadniczy zespól urbanistyczny. W 1973 roku odsłonięto pomnik Lenina, według projektu Mariana Koniecznego. Stał on na Placu Centralnym do 1989 roku. Nowa Huta, nazywana twierdzą proletariatu szybko zaczęła buntować się przeciwko nowej władzy: w 1960 roku ludność dzielnicy walczyła w obronie krzyża, kilka lat później wywalczyła sobie budowę kościoła – Arki Pana, konsekrowanego przez Karola Wojtyłę. Zamierzenia władz, by Nowa Huta była ostoją proletariatu, bez Boga, religii, nie powiodły się, w okresie stanu wojennego w Nowej Hucie miały miejsce liczne demonstracje. Dziś Nową Hutę chętnie odwiedzają turyści z przewodnikami, zapoznając się z założeniem urbanistycznym, należącym do najlepszych przykładów architektury socrealistycznej w Polsce, wpisanym do rejestru zabytków.

Czytaj więcej: Historia Nowej Huty

Szlak Młodej Polski - Kraków artystów

Młoda Polska to okres w historii literatury i sztuki przypadający na lata 1890-1918. Przynależało do niego pokolenie artystów urodzonych w latach 60-ych i 70-ych XIX wieku. Rozwijał się jako odpowiedź na sytuację ideową, filozoficzną, polityczną i artystyczną końca wieku, którą artyści tego nurtu oceniali negatywnie. Świadczyło o tym poczucie ogólnie pojmowanego kryzysu wartości i systemów filozoficznych. Ówcześni twórcy uważali, że zachodnia cywilizacja nie ma już człowiekowi nic więcej do zaoferowania, a świat zmierza ku nieuchronnej katastrofie. Głównymi ośrodkami życia literacko-artystycznego Młodej Polski stały się Kraków i Lwów, dużego znaczenia nabrało również Zakopane, gdzie rozwijała się tzw. "poezja tatrzańska" tworzona m.in. przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera. Młoda Polska była okresem aktywizacji literackiej, przede wszystkim poetyckiej, czasopiśmienniczej oraz artystycznej. Jako epoka, była protestem przeciwko standaryzacji i technicyzacji życia 

Przewodnik po Krakowie - Teatr Juliusza Słowackiego Kraków

społecznego, obyczajowości mieszczańskiej i antagonizmom społecznym. Młodopolszczanie aktywnie przeciwstawiali się, przez ośmieszenie, odrzucenie przyjętych konwenansów, ekstrawagancki ubiór, ówczesnemu mieszczaństwu, określając je mianem filisterstwa, czy kołtuństwa. Słynni twórcy tej epoki, którzy tworzyli w Krakowie to m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Tadeusz Boy-Żeleński, Lucjan Rydel, Stanisław Przybyszewski, Gabriela Zapolska, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Teodor Axentowicz i wielu innych.

Czytaj więcej: Szlak Młodej Polski

Ścieżkami św. Jana Pawła II - papież w Krakowie

Kraków to jedyne miasto na świecie, które posiada miejsca związane niemal z całym życiem św. Jana Pawła II. Przewodnik jest w stanie pokazać miejsca, które pamiętają Zwiedzanie z przewodnikiem - Kościół Mariacki KrakówGo jako studenta polonistyki, robotnika, aktora, poetę, seminarzystę, młodego księdza odprawiającego swe pierwsze msze św., uniwersyteckiego wykładowcę, duszpasterza studentów i rodzin, biskupa, metropolitę krakowskiego i wreszcie - jako Głowę Kościoła katolickiego. Karol Wojtyła i św. Jan Paweł II jest i zawsze będzie obecny w Krakowie.

W naszym mieście jest niezliczona ilość miejsc, które wiążą się z Jego osobą, my, podczas naszej wycieczki ścieżkami św. Jana Pawła II zwiedzimy niektóre z nich:

1. Kościół na Skałce

W roku 1979 podczas pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, związanej również z uroczystościami 900-lecia śmierci św. Stanisława, przed kościołem Na Skałce miało miejsce niezapomniane spotkanie papieża z młodzieżą akademicką, natomiast wewnątrz kościoła bł. Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami świata nauki, kultury i sztuki. W kościele znajduje się popiersie bł. Jana Pawła II, natomiast przed wejściem do kościoła umieszczony został drewniany krzyż, który młodzież przyniosła na własnych barkach na spoktanie z Ojcem Świętym oraz pomnik przedstawiający papieża podczas rozmowy z młodzieżą, kiedy w geście zrównania się z młodymi ludźmi przysiadł on wprost na schodach, zamiast w przygotowanym dla niego fotelu. Na dziedzińcu klasztornym od 2008 roku wznosi się wspaniały Ołtarz Trzech Tysiącleci, dzieło Wincentego Kućmy, do którego rok rocznie zmierza procesja z Wawelu na Skałkę - miejsca męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława. 

Czytaj więcej: Ścieżkami św. Jana Pawła II

Szlakiem św. Stanisława - Wawel, klasztor na Skałce

Kraków przewodnik - Katedra WawelskaŚw. Stanisław ze Szczepanowa, patron Polski, męczennik, który, jak chce legenda, poniósł śmierć w 1079 roku z rąk polskiego króla Bolesława Śmiałego. Jest to polski święty, którego postać owiana jest licznymi legendami, który odegrał ogromną rolę w historii Polski, zwłaszcza w ciężkim i trudnym dla niej okresie, jakim było rozbicie dzielnicowe, czy 123 lata zaborów, kiedy to kraj nasz znikł z kart Europy.

Wędrówkę z przewodnikiem szlakiem tego świętego rozpoczynamy od bazyliki archikatedralnej śś. Wacława i Stanisława czyli katedry na Wawelu. To tutaj mieści się konfesja św. Stanisława, w której przechowywane są relikwie tego świętego, kanonizowanego w 1253 roku w Asyżu. Obecną konfesję ufundował bp Marcin Szyszkowski w latach 1626-1629. Barokowy relikwiarz wykonany został ze sreber pochodzących z zapisu testamentowego bpa Piotra Gembickiego. Ołtarz św. Stanisława jest jednym z najwybitniejszych dzieł wczesnobarokowej architektury sakralnej w Polsce, natomiast grób patrona Królestwa Polskiego od stuleci pełni funkcję Ara Patriae - Ołtarza Ojczyzny. To przy tym ołtarzu od pokoleń wznoszono błagalne modlitwy o pomyślność dla narodu i państwa polskiego, dziękowano za zwycięstwa w bojach, składano dziękczynne wota: chorągwie, buńczuki, jak po zwycięskiej bitwie pod Płowcami, po Grunwaldzie, czy po wiktorii wiedeńskiej.

Czytaj więcej: Szlakiem św. Stanisława

Trasa uniwersytecka - Uniwersytet Jagielloński

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem - Collegium Novum KrakówUniwersytet Jagielloński – Almae Mater jest najstarszą uczelnią nie tylko w Krakowie, ale wogóle w Polsce. Erygowana jako Akademia Krakowska przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku, miała początkowo prawniczy charakter, gdyż nie otrzymała zgody od papieża na utworzenie wydziału teologicznego. Król Kazimierz Wielki, wybitny reformator państwa polskiego dążył do powstania uczelni wyższej w naszym kraju, gdyż zależało mu właśnie na dobrze wykształconej kadrze prawników, administratorów, którzy pomogą mu przeprowadzić konieczne zmiany w kraju. Staraniem pary królewskiej - królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły uniwersytet został odnowiony w 1400 roku, kiedy to pojawił się już wydział teologiczny. XV wiek to czas prosperity uniwersytetu. Następnie jednak w wyniku konkurencji ze szkołami jezuickimi uniwersytet przeżywał stagnację, aż do reformy przeprowadzonej przez ks. Hugona Kołłątaja w 2 poł. XVII wieku, kiedy to nazwano go Szkołą Główną Koronną. Dopiero w 1818 roku oficjalnie wprowadzono nazwę Uniwersytet Jagielloński. Tragiczne dla UJ były lata II wojny światowej, kiedy Niemcy zamknęli uniwersytet, aresztując i wywożąc do obozów koncentracyjnych 183 profesorów, asystentów i wybitnych uczonych z tej i innych uczelni Krakowa. Słynna Sonderaktion Krakau miała miejsce 6 listopada 1939 roku w sali nr 56 Collegium Novum. Po wojnie, kiedy w Polsce rozgościły się komunistyczne władze, uczelnia przeszła przymusową reorganizację. Usunięto z niej wydziały teologiczny, rolniczy i lekarski. Dopiero po wielu latach na uniwersytet powróciła medycyna. Słynni wychowankowie Uniwersytetu Jagiellońskiego to m.in. Mikołaj Kopernik, którego pomnik w stroju żaka do dziś stoi przed budynkiem Collegium Witkowskiego na Plantach, Jan Długosz i oczywiście Ojciec Święty Jan Paweł II.

Czytaj więcej: Trasa uniwersytecka

Kazimierz żydowski i katolicki - historia Żydów w Krakowie

Zwiedzanie z przewodnikiem KrakówKazimierz, miasto lokowane w 1335 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, aż do schyłku XVIII wieku był miastem niezależnym, w 1800 roku włączonym do Krakowa. Jego dużą część zamieszkiwała niegdyś diaspora żydowska, która z końcem XV wieku utworzyła autonomiczną dzielnicę Oppidum Judaeorum, którą zwiedzimy z przewodnikiem. Dziś zachowało się po niej  wiele zabytków, szczególnie sakralnych. Centrum żydowskiego miasta stanowiła dzisiejsza ul. Szeroka, wokół której i przy sąsiednich ulicach Żydzi budowali bożnice, założyli cmentarz (kirkut), łaźnię kahalną i rytualną mykwę. Niemal wszystko to przepadło podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy wymordowali ludność pochodzenia żydowskiego.

Czytaj więcej: Kazimierz żydowski i katolicki

Droga królewska - zwiedzanie z przewodnikiem

Droga Królewska, Trakt Królewski, Via Regia... najsłynniejsza i najczęściej uczęszczana trasa turystyczna Krakowa - każdy krakowski przewodnik ma ją na swojej liście. Historyczna droga, którą do miasta wjeżdżali królowie na koronacje, księżniczki, chcące poślubić polskiego władcę, posłowie, udający się do króla na Wawel, czy orszaki pogrzebowe królów i wybitnych osób spoczywających w Katedrze na Wawelu, Krypcie Zasłuzonych Na Skałce, czy też na słynnych krakowskich cmentarzach.

Bazylika MariackaSpacer z przewodnikiem rozpoczynamy na Placu Matejki, czyli dawnej Florencji, lub jak kto woli - na Kleparzu, nieopodal mającego romańską metrykę kościoła św. Floriana, Akademii Sztuk Pięknych, pod Pomnikiem Grunwaldzkim, wzniesionym z inicjatywy wybitnego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego w 500 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem, oraz Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie udajemy się pod krakowski Rondel czyli Barbakan, by zachowaną średniowieczną Bramą Floriańską (pod którą jeździł tramwaj elektryczny!!!!) przejść na jedną z najbardziej znanych ulic Krakowa - ulicę Floriańską. Przy tej ulicy zobaczymy szereg kamienic o ciekawej historii, a pośród nich pierwsze muzeum biograficzne Dom Jana Matejki, hotel "Pod Różą" - pierwszą siedzibę poczty polskiej, dawny pałac Kmitów, czy Jamę Michalika - kolebkę Młodej Polski i miejsce spotkań krakowskiej artystycznej bohemy XIX wieku. Ulicę Floriańską optycznie od południowej strony zamykają nierównej wysokości wieże jednego z najważniejszych kościołów Krakowa – gotyckiej Bazyliki Mariackiej. W niej – wspaniały ołtarz gotycki, dzieło norymberskiego artysty, mistrza Wita Stwosza. Z wyższej wieży kościoła co godzinę, przez całą dobę (również nocą), trębacz odgrywa hejnał, przerywany w połowie, jak chce legenda, na pamiątkę najazdu tatarskiego w 1241 roku. Niemalże naprzeciwko fasady kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza, wykonany w 1898 roku według projektu rzeźbiarza Teodora Rygiera. Obecnie miejsce wkoło pomnika jest popularnym punktem spotkań zarówno Krakowian jak i turystów, którzy umawiają się „pod Adasiem”, oraz miejscem wystawiania słynnych krakowskich Szopek Bożonarodzeniowych.

Czytaj więcej: Droga królewska