Prywatne życie Królów - zwiedzanie Krakowa


Przewodnik po Krakowie - życie królów

Zygmunt August i Barbara Radziwiłłowna

Kraków - miasto tradycji, kultury, literatury, oraz licznych kościołów. Ale czy tylko ? Czy Kraków w swej bogatej historii ma swoim Gościom do zaoferowania tylko poważne zabytki, daty istotnych historycznie wydarzeń, pomniki wielkich mężów i wybitnych artystów ? Czy miejsca święte nie skrywają również innych, zgoła nie-świętych tajemnic ? Owszem i to całkiem pokaźną ich ilość. Trzeba tylko wybrać się na zwiedzanie miasta z kimś, kto wie gdzie zajrzeć i uważnie słuchać co przewodnik ma nam do opowiedzenia. Wówczas bardzo szybko przekonamy się, że rozwiązłość obyczajów nie jest li i jedynie znakiem naszych czasów, a zdrady małżeńskie nie zostały wymyślone wczoraj, że królowie spoczywający dumnie na Wawelu, mimo iż niejednokrotnie bardzo zasłużeni dla naszego kraju, często nie potrafili za życia powstrzymać swych żądz i byli ludźmi zgoła grzesznymi...

Zwiedzanie Krakowa - prywatne zycie królów

Elżbieta Rakuszanka

Spacer z przewodnikiem po Krakowie tropem monarszych małżeństw i romansów chciałabym zacząć z Państwem od żydowskiej części Kazimierza, gdzie opowiemy sobie komu zawdzięczamy tak wielki afekt króla Kazimierza Wielkiego do krakowskich Żydów, by następnie przejść do części katolickiej pod dom ukochanej króla, Żydówki z pochodzenia - Esterki. Kazimierz - miasto lokowane przez króla Kazimierza Wielkiego, monarchę o bujnym i porywczym charakterze, męża czterech żon (Aldony, Adelajdy, Krystyny i Jadwigi), bigamisty i uwodziciela.

Opowiemy sobie o pierwszym zanotowanym romansie królewskim z Klarą i jego tragicznych konsekwencjach. Zwiedzimy kościół św Katarzyny, królewską fundację, która miała być zadośćuczynieniem za niemoralne postępki króla.

Spod gotyckiego kościoła św. Katarzyny zaproszę Państwa pod kościółek św. Idziego, by przybliżyć sylwetkę jego fundatora księcia Władysława Hermana oraz jego małżonki Judyty Czeskiej, skąd udamy się na Wzgórze Wawelskie. Tutaj właśnie, zarówno w katedrze koronacyjnej królów polskich, jak też na dziedzińcu zamkowym, otoczonym cudownymi renesansowymi krużgankami czeka nas prawdziwa uczta. Opowieść nasza wić się bowiem będzie wokół królewskich alkow, spisków i oskarżeń. Dowiemy się którą ze swych czterech żon król Władysław Jagiełło kochał najbardziej, którą z nich oskarżano o romans i z kim, jak król poradził sobie z oskarżycielami, jaka była różnica wieku małżonków i czy dzisiaj byłaby ona do przyjęcia? Wespniemy się po schodach do Dzwonu Zygmunta i dotykając jego serca, poprosimy by nam spełnił marzenia o miłości, bo czyż cała nasza wycieczka nie krąży wokół tego właśnie tematu? Opowiemy sobie o królu Janie III Sobieskim, któremu wiodło się na polu walki oraz w łożnicy z Marysieńką, dowiemy się kim właściwie była królowa Marysieńka i skąd wzięła się na polskim dworze.

Wizyta Kazimierza Wielkiego u Esterki

Kazimierz Wielki u Esterki

Zaglądając do Kaplicy Zygmuntowskiej skupimy się na jej fundatorze i jego dwóch małżeństwach: z Barbarą Zapolyą i królową Boną. W Kaplicy Świętokrzyskiej opowiem Państwu dlaczego żonę Kazimierza Jagiellończyka nazywano Matką Królów, mimo że król Kazimierz, gdy przybyła ona na dwór wawelski przez trzy dni nie mógł dojść do siebie i nie opuszczał swych komnat...

W podziemiach katedralnych usłyszycie Państwo historię najnieszczęśliwszej polskiej królowej Anny Jagiellonki i jej męża Stefana Batorego. Opowiemy sobie jednak też o najpiękniejszym uczuciu polskich monarchów, o miłości króla Zygmunta Augusta do Barbary Radziwiłłówny. Dowiecie się Państwo kim dla carycy Katarzyny był nasz ostatni król Stanisław August Poniatowski, ile dzieci spłodził August II Mocny, dlaczego przy Władysławie IV Wazie pochowana jest jego pierwsza żona, a druga spoczywa przy jego bracie Janie Kazimierzu Wazie. Marii Ludwice Gonzadze poświęcimy nieco więcej uwagi, gdyż to ciekawa osoba, sprytna kobieta i wytrawny polityk!

Licencjonowany Przewodnik Kraków

Maria Sobieska

Po zwiedzeniu krużganków zamkowych zaproszę Państwa na spacer w kierunku Rynku Głównego, pokażę po drodze miejsce, w którym próbie męskości poddany został Władysław Jagiełło, zobaczymy kościół, w którym młodziutka królowa Jadwiga spotykała się ze swym kochankiem Wilhelmem Habsburgiem, dowiemy się dlaczego książę Bolesław zyskał przydomek Wstydliwy, a jego żona Kinga została po śmierci świętą kościoła katolickiego. Na koniec naszego spaceru zobaczycie Państwo dom, który ufundował dla swej żydowskiej kochanki Sary, król od którego nasz spacer się rozpoczął, czyli Kazimierz Wielki.

Serdecznie zapraszam - Przewodnik po Krakowie - Aneta Dziedzic-Lis