Oskar Schindler i lista Ocalonych - zwiedzanie


zobacz też Muzeum Fabryka Schindlera

W tej odsłonie proponuję Państwu oprowadzanie po Krakowie śladami Ocalonych z Zagłady. Nie jest to temat lekki i łatwy, do kogo więc kieruję moją propozycję? Do tych z Państwa, którzy zwiedzanie z przewodnikiem traktują jako element uzupełnienia swojej wiedzy. Również wiedzy o niełatwej historii, jaką był czas II wojny światowej. Jaką trasą przebiegnie nasza wycieczka?

Przewodnik po Krakowie - Schindler i lista Ocalonych

Plac Pomnik - pl. Boh. Getta

Zwiedzanie rozpoczniemy od krakowskiego getta, na Placu Bohaterów Getta (dawny Plac Zgody), niemego świadka wielu bestialskich zachowań hitlerowskiego okupanta. Dziś na placu znajdują się wymowne, symboliczne krzesła, które mieszkańcom Krakowa mają przypominać tragedię jaka się w tym miejscu rozegrała. W narożu placu do dziś znajduje się budynek Apteki Pod Orłem - słynnej apteki prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza. Podejdziemy na ul. Józefińską pod dawny szpital żydowski, w którym Niemcy dokonali egzekucji na pacjentach i personelu medycznym. Wskażę Państwu Dzienny Dom Opieki dla dzieci rodziców, którzy pracowali, gdyż kto nie pracował, ten nie miał prawa żyć. Pokażę państwu gdzie znajdowały się bramy wjazdowe na teren getta i gdzie zachowały się fragmenty muru, jakim getto było otoczone.

Z Podgórza, gdzie mieściło się getto wycieczka nasza przejdzie na Zabłocie, na ulicę Lipową 4, by poznać sylwetkę tak barwnie oddaną na wielkim ekranie przez Stevena Spielberga - Oskara Schindlera, uwiecznionego przez tego wybitnego reżysera w filmie "Lista Schindlera". Zaproszę Państwa na zwiedzanie muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, miejsca, gdzie Spielberg nakręcił swój hit kinowy, opisujący losy Ocalonych z Zagłady Żydów. Jestem przekonana, że po zwiedzeniu tego muzeum - nowoczesnego, naszpikowanego multimediami, interaktywnego - nikt nie pozostanie obojętny na los drugiego Człowieka przez duże "C". Ekspozycja pomyślana jest w ten sposób, aby przybliżyć zwiedzającym smutne losy nie tylko Żydów krakowskich w czasie II wojny światowej, ale wszystkich ludzi, którzy w tym czasie w Krakowie żyli: Polaków, Żydów, Niemców...

Kraków Przewodnicy - Pomnik Ofiar faszyzmu

Pomnik Ofiar faszyzmu

W muzeum Oskara Schindlera zostaniemy wprowadzeni w temat obozu koncentracyjnego, jaki mieścił się w Krakowie w dzielnicy Płaszów. W Płaszowie, gdzie w 1942 roku utworzono obóz pracy, wcześniej były dwa żydowskie cmentarze - w czasie okupacji zniszczono je, a nagrobków użyto do budowy dróg, którymi pędzono Żydów z getta do obozu. Dziś teren obozu jest zaniedbany i zarośnięty, zabudowania obozowe rozebrano. Na skrzyżowaniu ulic Jerozolimskiej i Abrahama stoi tzw. "Szary domek" - dawna siedziba SS-manów, w podziemiach której było więzienie i sala przesłuchań. Na terenie obozu jest także kilka pomników poświęconych imiennym i bezimiennym zamordowanym.

Nieopodal, u stóp Kopca Krakusa, położony jest kamieniołom Liban - miejsce przymusowej pracy więźniów Płaszowa. W kamieniołomie widać fragmenty scenografii wybudowanej na potrzeby zdjęć do filmu "Lista Schindlera" m. in. kopia drogi wyłożonej nagrobkami i zasieki z drutu kolczastego.

Zwiedzanie trasą Schindlera i Ocalonych skończymy pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Bonarce (autorstwa Witolda Cęckiewicza).

zobacz też Muzeum Fabryka Schindlera

Zapraszam na wspólne poznawanie historii - Przewodnik po Krakowie - Aneta Dziedzic-Lis