Subiektywne TOP 10 - zwiedzanie z Przewodnikiem


A może oprowadzanie po Krakowie wytyczone przez ciekawe miejsca? Przedstawiam moją własną ocenę obiektów, zakątków, które polecam zobaczyć jako przewodnik podczas zwiedzania Krakowa. Wybierając się na wycieczkę do Krakowa warto zaznajomić się z tym opisem i wybrać te miejsca, które chcą Państwo poznać. Kontaktując się z przewodnikiem po Krakowie, czyli ze mną, wspólnie ustalimy program, aby wybrane przez Państwo zabytki znalazły się na naszej trasie zwiedzania.

Zwiedzanie Krakowa - Kośćiół Mariacki

Ołtarz Wita Stwosza

1. Bazylika Mariacka, czyli jeden z najważniejszych kościołów Krakowa, a na pewno ten, który posiada najpiękniejszy ołtarz - dzieło norymberskiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Kościół, który niezmiennie wywiera niesamowite wrażenie na turystach, również tych spoza granic naszego kraju. Zupełnie mistycznym przeżyciem, a odbywającym się codziennie prócz niedziel, jest chwila otwarcia ołtarza. Cisza, panująca wówczas w bazylice aż dzwoni w uszach, mimo tego że kościół w tym momencie wypełniony jest po brzegi wiernymi i turystami. Zachęcam Państwa do wysłuchania opowieści o Mistrzu Stwoszu i jego dziele, gdyż losy zarówno autora, jak i ołtarza, miały swoje zakręty i były momentami mocno pogmatwane.

2. Rynek Główny, uwielbiam oprowadzanie moich Gościu w sercu Krakowa... To plac, z którym związanych jest niemal nieskończona ilość opowieści. Spacer po rynku to historia lokacji naszego miasta, to opowieść o pierwszej galerii handlowej Krakowa, o pannach na wydaniu, o cmentarzu i pochówkach, o torturach pod Ratuszem, o karach za złodziejstwo, o skrytobójczej śmierci wielkiego architekta, o Kościuszce, który tu właśnie przysięgał na wierność polskiemu narodowi, o królach, którzy w rynku hołd od mieszczan odbierali, o Adasiu, który maturzystom egzamin zdać pomaga, o tym kto i komu na wieczerzę nadziewane łapy niedźwiedzia podawał, a czyje konie owsem w piwie moczonym karmione były...

Muzeum Podziemia Rynkowe

Kraków - Muzeum Podziemia Rynku

3. Muzeum Podziemia Rynkowe (muzeum pod Sukiennicami), nowe multimedialne muzeum, dzięki któremu dowiadujemy się na czym wyrosła potęga Krakowa, czego w Krakowie było mało i jak sobie z tym poradziliśmy. Na wystawie poczujemy się jak archeologowie, którzy wkopując się wgłąb ziemi odnajdują coraz starsze znaleziska. My natomiast, schodząc 4,5-5 metrów pod płytę Rynku Głównego rozpoczniemy zwiedzanie pod koniec wieku XV, by dojść aż do IX-X wieku i przekonać się jak wówczas Kraków wyglądał, co już było w mieście i co konkretnie działo się w tym czasie w przestrzeni rynkowej.

4. Franciszkanie, Kraków - miasto kościołów, z których ten jest moim ulubionym. Kościół, którego ściany pokrywają... kwiatki, bratki i stokrotki, który spłonął przez orzechy włoskie, w którym pochowany został książę, dzięki któremu Kraków urósł do rangi miasta europejskiego, który w krużgankach ma największą w Krakowie kolekcję portretów biskupich, w którym "swoją" ławkę miał Karol Wojtyła, w którym znajduje się najcudowniejszy witraż Stanisława Wyspiańskiego, i w którym dowiemy się dlaczego Krakowianie mimo swojego centusiostwa nie odbiegają od średniej Polaków w kategorii "zastaw się, a postaw się".

5. Katedra Wawelska, to absolutne "must have" każdego Gościa wizytującego Kraków! Dlaczego? "Tutaj każdy kamień, każdy najmniejszy odłamek jest Polską, a człowiek wchodzący tutaj staje się Polski częścią". Patetyczne? Ale to prawda! I absolutnie każdy powinien choć raz zwiedzić Katedrę Koronacyjną Królów Polskich, ponieważ mury tego kościoła, groby, tablice pamiątkowe, wota, kaplice, pomniki - to ogrom naszej historii. Historii zapisanej nie na kartach podręcznika, ale wciąż żywej opowieści o naszych przodkach, ideach jakie im przyświecały, działaniach dla dobra lub przeciw Ojczyźnie.

Kraków Przewodnik - Kośćiół Na Skałce

Kraków Przewodnik - Kośćiół Na Skałce

6. Panteon Narodowy Na Skałce, to miejsce, które mówi o tym, że Kraków to nie tylko miasto monarchów. To również miasto Królów Ducha, poetów, malarzy, pisarzy, naukowców. Ludzi, którzy zostawili po sobie bogaty dorobek artystyczno-naukowy. W podziemiach skałecznego kościoła dowiemy się jak doszło do pochówku w tym miejscu profesora Tadeusza Banachiewicza, odwiedzimy grób Stanisława Wyspiańskiego, wysłuchamy historii kurtyny z teatru J. Słowackiego, dowiemy się z kim skonfliktowany był Józef Ignacy Kraszewski i dlaczego Matejko nie życzył sobie być tu pochowanym.

7. Stara Synagoga, oddział Muzeum Historycznego miasta Krakowa. Odwiedzenie tego muzeum polecam wszystkim, którzy chcą bliżej przyjrzeć się historii, tradycjom, dziejom Żydów krakowskich. Jest to również alternatywa dla tych z Państwa, którzy nie mają wystarczająco dużo czasu, aby zwiedzić żydowską część Kazimierza. Na wystawie możemy zapoznać się tradycyjnym ubiorem żydowskim, dowiedzieć się kiedy przypada Rosz Haszana (Nowy Rok żydowski), dlaczego po nowym roku następuje Jamim Noraim ?(10 Groźnych Dni), w które święto dzieci bawią się dreidlem, kto spisuje Torę, dlaczego i kiedy następuje obrzezanie chłopców, czym (a może kim?) właściwie jest Bar Micwa i czego wyznawcom Mojżeszowym nie wolno robić w Szabat ?

8. Synagoga Remuh i stary cmentarz żydowski, czyli inaczej Synagoga Nowa błogosławionej pamięci Remuh. Jeśli do tej pory nigdy nie byli Państwo w czynnej synagodze, czy na żydowskim cmentarzu jest po temu okazja. Tu można przekonać się, że każda religia ma swoje rytuały, a bożnice wyposażone są wg ściśle określonego schematu. Zwiedzając synagogę zapoznamy się m.in. z takim właśnie układem. Dowiemy się czym jest Tora, Arka, Aaron Hakodesz, Ner Tamid, Bima, jad, parochet, kim był Prorok Eliasz, dlaczego nie wolno synagogi nazywać świątynią... Obok synagogi zachował się stary XVI-wieczny cmentarz żydowski, który niezmiennie budzi ciekawość i zdziwienie moich Gości. Turyści ze zdumieniem słuchają opowieści o krakowskiej ścianie płaczu, o bractwie Chewra Kadisza, czy wyjaśnień dlaczego na grobach nie ma zniczy i kwiatów, a w zamian są kamienie...

Kazimierz - Plac Nowy

Kazimierz - Targ na Placu Nowym

9. Plac Nowy na Kazimierzu, ktoś ma ochotę na najlepszą zapiekankę w mieście? Jesteśmy zatem we właściwym miejscu 🙂 Plac Nowy, czyli Żyd po prostu. Tu handel kwitnie 7 dni w tygodniu, a można kupić przysłowiowe szydło, mydło i powidło. Możemy nabyć antyczny kredens, cynową misę, kwiaty dla ukochanej, hełm czołgisty, ziemniaki i lizaki. I jak już wspomniałam możemy posilić się najlepszą zapiekanką z pieca, sprzedawaną 24h/dobę z Okrąglaka, czyli budynku dawnej rzeźni mięsa koszernego.

10. Muzeum Emalia Oskara Schindlera to jedno z najciekawszych muzeów Krakowa. Tutaj Steven Spielberg nakręcił hit kinowy, jakim była "Lista Schindlera". Tu opowiemy o losach Żydów, Polaków, Niemców w Krakowie w czasie II wojny światowej. Usłyszymy o życiu w ciągłym strachu, bezpodstawnych wyrokach śmierci, nakazach i zakazach nazistów względem ludności Krakowa. Usłyszymy o przykładach bohaterstwa, ale i kolaborantach i szmalcownikach, o trudnych wyborach ludzi pomiędzy narażaniem własnego życia, a ochroną cudzego... Z tego muzeum nikt nie wychodzi obojętny na los drugiego Człowieka.

Zapraszam na wycieczkę po najważniejszych zabytkach Krakowa - Przewodnik po Krakowie - Aneta Dziedzic-Lis


 

Zdjęcia wykorzystane z użyciem licencji CC0 BY 2.0. Autorami zdjęć są: bazylek100 / Robin