Esencja Krakowa - zwiedzanie z przewodnikiem


Obrazki z krakowskiego rynku

Migawki z Krakowa

Esencja Krakowa - przewodnik po Krakowie, czyli Kraków dla wytrwałych to propozycja dla tych, którzy chcieliby zwiedzić miasto dogłębnie, którym nie wystarczy pobieżna przejażdżka po mieście, którzy chcą zajrzeć w każdy zakamarek, podwórko, zaułek i poznać, poczuć, zasmakować Krakowa. Na takie zwiedzanie trzeba mieć jednak przynajmniej jeden pełny dzień, a najlepiej dwa... Bo jest to spacer z przewodnikiem, który pokaże Państwu Stare Miasto, Kazimierz katolicki, żydowski, który zabierze Państwa do starych kościołów, w których czuć starego ducha Krakowa, synagog żydowskich i na wystawy. Trasa Esencja Krakowa to prawdziwa wyprawa, to podróż od średniowiecza po czasy współczesne.

Mały Rynek w Krakowie

Mały Rynek - dawny targ mięsny

Na wycieczkę taką ruszamy z miasta, które od północy sąsiadowało z Krakowem, czyli z Florencji, by następnie podejść pod zachowane średniowieczne fragmenty murów obronnych: Barbakan, Bramę Floriańską, Arsenał Miejski i Planty - pierścień drzew opasujący stary Kraków jak zielona wstęga. Następnie podchodzimy pod teatr J. Słowackiego, na Plac Św. Ducha, by wysłuchać historii z teatrem związanych, z dawnym zakonem oo duchaków oraz Janem Matejką i bohemą krakowską. Ul. Floriańską - najsłynniejszą w Krakowie udajemy się do samego serca miasta, czyli Rynku Głównego, gdzie opowiadamy sobie o historii lokacji średniowiecznego miasta, poznajemy Wieżę Ratuszową, kościółek św. Wojciecha, pomnik A. Mickiewicza i płytę przysięgi T. Kościuszki. Zapuszczamy się do wnętrza bazyliki Mariackiej, by podziwiać najpiękniejszy późnogotycki ołtarz, dzieło Wita Stwosza.

Plac Mariacki

Plac Mariacki - Zaułek św. Barbary

Po zwiedzeniu Rynku Głównego proponuję Państwu oprowadzanie po wystawie Podziemia Rynkowe, na której naocznie przekonamy się jakim sposobem Kraków zbudował swoją potęgę i na czym się bogacił. Teraz pora na dzielnicę uniwersytecką: Collegium Maius z grającym zegarem z ruchomymi figurkami, Ogrody Profesorskie, Collegium Minus, Kolegium Witkowskiego, pomnik M. Kopernika, Collegium Novum. Plantami udajemy się pod Okno Papieskie w Pałacu Biskupim, zwiedzamy kościół oo. franciszkanów z fantastycznymi witrażami i polichromią dzieła S. Wyspiańskiego, ze stacjami Męki Pańskiej J. Mehoffera.

Stąd dawną ulicą złotników krakowskich, czyli ul. Grodzką idziemy do Placu św. Marii Magdaleny, podziwiając po drodze barokowy kościół śś. Piotra i Pawła, romański kościół św. Andrzeja, czy jeden z trzech zachowanych gotyckich budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Iuridicum.

Wzgórze Wawelskie i Katedra Wawelska

Wzgórze i Katedra na Wawelu

Najstarszą ulicą Krakowa - Kanoniczą - wycieczka nasza zmierza pod Wzgórze Wawelskie. U wlotu w Kanoniczą rozpościera się wspaniała panorama na pólnocne skrzydło Zamku Wawelskiego, Kurzą Stopkę, skarbiec katedralny, wieżę Zygmuntowską, oraz część katedry koronacyjnej królów polskich. Zwiedzamy romańsko-gotyckie wnętrza i podziemia katedralne, dziedziniec Zamku Wawelskiego i schodzimy na bulwary wiślane pod Pomnik Smoka Wawelskiego.

Stąd udajemy się na Skałkę, by wysłuchać opowieści o biskupie męczenniku św. Stanisławie, odwiedzić Panteon Narodowy - miejsce spoczynku wybitnych Polaków, m.in. S. Wyspiańskiego, C. Miłosza, czy J. Długosza.

Następna dzielnica - Kazimierz. Przy Placu Wolnica oczom naszym ukazuje się wspaniale zachowany budynek Ratusza Kazimierskiego (dziś Muzeum Etnograficzne), gotycki kościół Bożego Ciała oraz budynek, w którym odbywały się pierwsze wykłady w nowo powołanej do życia przez króla Kazimierza Wielkiego Akademii Krakowskiej.

Kazmierz - artystyczna dzielnica Krakowa

Kazimierz - artystyczna dzielnica Krakowa

Z Placu Wolnica wycieczka nasza udaje się na Plac Nowy, który Krakowianie Żydem nazywają i tu opowieść o koszernym jedzeniu, rytualnym uboju zwierząt, życiu nocnym współczesnego Krakowa... Temat Żydów w Krakowie kontynuujemy po drodze i na ulicy Szerokiej, gdzie poznajemy Starą Synagogę, Synagogę Remuh wraz ze starym żydowskim cmentarzem, Synagogę Wolfa Poppera, legendarny cmentarz żydowski oraz dawny budynek mykwy, czyli rytualnej łaźni żydowskiej. Temat Zydów w Krakowie kontynuujemy po drugiej stronie Wisły, na Pl. Bohaterów Getta (dawny Plac Zgody), niemego świadka wielu bestialskich zachowań hitlerowskiego okupanta. Dziś na placu znajdują się wymowne, symboliczne krzesła, które mieszkańcom Krakowa mają przypominać tragedię jaka się w tym miejscu rozegrała. W narożu placu do dziś znajduje się budynek Apteki Pod Orłem - słynnej apteki prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza.

Placu Bohaterów Getta

Pomnik na Placu Boh. Getta

Z Podgórza, gdzie mieściło się getto wycieczka nasza przejdzie na Zabłocie, na ulicę Lipową 4, by poznać sylwetkę tak barwnie oddaną na wielkim ekranie przez Stevena Spielberga - Oskara Schindlera, uwiecznionego przez tego wybitnego reżysera w filmie "Lista Schindlera". Zaproszę Państwa na zwiedzanie muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, miejsca, gdzie Spielberg nakręcił swój hit kinowy, opisujący losy Ocalonych z Zagłady Zydów.

Szanowni Państwo oto moja propozycja na oprowadzanie po Krakowie od świtu do nocy lub zwiedzanie rozłożone na dwa dni. Moją propozycją są dwie wystawy: Podziemia Rynkowe i Muzeum Schindlera, ale program może obejmować cokolwiek Państwo w nim zechcą zawrzeć.

Zapraszam na wspólne zwiedzanie - Przewodnik po Krakowie - Aneta Dziedzic-Lis