Kraków zwiedzanie melexem lub dorożką - przewodnik


Zwiedzanie Krakowa dorożką

Dorożka na Rynku Głównym

Zwiedzanie Krakowa melexem lub dorożką to opcja dla tych, którzy chcą zwiedzić miasto wspólnie z przewodnikiem ale oglądając je raczej tylko z zewnątrz, nie zapuszczając się w mury kościołów, czy na wystawy muzealne. Jest to doskonała alternatywa dla osób starszych, dla których spacer z przewodnikiem jest już być może zbyt dużym wyzwaniem.

Na wycieczkę taką ruszamy z samego serca Krakowa czyli z Rynku Głównego, gdzie opowiadamy sobie o historii lokacji średniowiecznego miasta, poznajemy Wieżę Ratuszową, bazylikę Mariacką, kościółek św. Wojciecha, pomnik A. Mickiewicza i płytę przysięgi T. Kościuszki. Stąd dawną ulicą złotników krakowskich, czyli ul. Grodzką jedziemy do Placu św. Marii Magdaleny mijając po drodze kościoły i klasztory ojców dominikanów i franciszkanów, barokowy kościół śś. Piotra i Pawła, romański kościół św. Andrzeja, czy jeden z trzech zachowanych gotyckich budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Iuridicum.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem

A może dorożką do ślubu ?

Najstarszą ulicą Krakowa - Kanoniczą - wycieczka nasza zmierza pod Wzgórze Wawelskie. U wlotu w Kanoniczą rozpościera się wspaniała panorama na północne skrzydło Zamku Wawelskiego, Kurzą Stopkę, skarbiec katedralny, wieżę Zygmuntowską, oraz część katedry koronacyjnej królów polskich.

Objeżdżamy Wzgórze Wawelskie od wschodniej strony, by ul. Stradom (dawną drogą łączącą Kraków z Kazimierzem i prowadzącą na Wieliczkę), następnie ul. Krakowską udać się do serca dzielnicy Kazimierz, na Plac Wolnica. Oczom naszym ukazuje się wspaniale zachowany budynek Ratusza Kazimierskiego (dziś Muzeum Etnograficzne), gotycki kościół Bożego Ciała oraz budynek, w którym odbywały się pierwsze wykłady w nowo powołanej do życia przez króla Kazimierza Wielkiego Akademii Krakowskiej.

 

Zwiedzanie Krakowa melexem

Wycieczka Melexem

Z Placu Wolnica przejeżdżamy na Plac Nowy, który Krakowianie Żydem nazywają i tu opowieść o koszernym jedzeniu, rytualnym uboju zwierząt, życiu nocnym współczesnego Krakowa... Temat Żydów w Krakowie kontynuujemy po drodze i na ulicy Szerokiej, gdzie poznajemy Starą Synagogę, Synagogę Remuh, Synagogę Wolfa Poppera, legendarny cmentarz żydowski oraz dawny budynek mykwy, czyli rytualnej łaźni żydowskiej.

Opuszczamy dzielnicę żydowską i udajemy się starą odnogą Wisły, czyli ulicą Starowiślną, którą teraz przebiegają Planty w kierunku ul. Szpitalnej pod teatr J. Słowackiego, by przez Mały Rynek, Tandetą zwany wrócić do Rynku Głównego.

Serdecznie zapraszam - Przewodnik po Krakowie - Aneta Dziedzic-Lis