Dlaczego warto zwiedzać Kraków z przewodnikiem ?


zobacz też Przewodnik - o mnie ...

Kraków - dawna stolica Polski. Tak! To brzmi dumnie! Z czym nam się kojarzy? Kraków to oczywiście Wzgórze Wawelskie z Katedrą Wawelską, grobami królewskimi w podziemiach i Zamkiem Królewskim na Wawelu, Smocza Jama i smok ziejący ogniem na turystów, kościół mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Wieża Ratuszowa i pomnik Adama Mickiewicza na rynku. Nie zapominamy o Bramie Floriańskiej i Barbakanie, no i oczywiście o Sukiennicach... Tak, zwiedzanie Krakowa to z pewnością mnóstwo dat, nazwisk, wydarzeń, historii. A wszystko to w oparciu o zabytki Krakowa. Każdy z nas przynajmniej raz zwiedzał Kraków - czy to z wycieczką szkolną, czy indywidualnie, może podczas weekendowego wypadu z rodziną czy przyjaciółmi.

Jak zaplanować pobyt w Krakowie, żeby wycieczka była udana, aby nic nie pospuło naszego urlopu, byśmy wrócili do domu z samymi miłymi wrażeniami?

Przewodnik Aneta Dziedzic-Lis

Przed Katedrą na Wawelu

Można oczywiście zająć się tym samodzielnie, przewertować kilka książkowych przewodników po Krakowie, przejrzeć dziesiątki stron w internecie, wydrukować sobie zdjęcia zabytków Krakowa (by nie pomylić np. kamienic - co może się zdarzyć). W taki sposób przygotujemy się do zwiedzania Krakowa: czyli atrakcje Krakowa i zabytki Krakowa mamy opanowane.

Teraz co z noclegiem? No cóż... znowu zasiadamy w zaciszu domowym przed komputerem i przeglądamy dziesiątki stron z bogatą ofertą noclegową Krakowa. Sprawdzamy dostępne terminy, ceny, odległość od starego miasta, możliwość zaparkowania samochodu (wliczoną lub nie w cenę noclegu). Czyli przebijamy się przez dziesiątki hoteli, hosteli, schronisk. Ufff - znaleźliśmy, dzwonimy, mailujemy, potwierdzamy rezerwację. Gotowe.

Co jeszcze? O co jeszcze powinniśmy zadbać, aby zwiedzanie Krakowa poszło jak z płatka? No, oczywiście! Niezależnie od tego czy pobyt w Krakowie planujemy na jeden dzień, czy ma to być 3-dniowa wycieczka do Krakowa - nie możemy przecież chodzić głodni. I o ile dzieci z pewnością nie miałyby nic przeciwko stołowaniu się w McDonaldzie, o tyle dorosłych taka perspektywa raczej nie oszołomi. Co więc robimy? Opcja pierwsza: możemy nie zawracać sobie głowy szukaniem restauracji przed wyjazdem - przecież całe stare miasto w Krakowie to knajpy, bary, restauracje. Po prostu wejdziemy i coś zjemy! Super pomysł! Stawiamy na spontaniczność! Takie rozwiązanie ma jednak również minusy: możemy mianowicie pół dnia (które mogliśmy wykorzystać na zwiedzanie Krakowa) stracić na grymaszeniu przy wyborze restauracji (bo tu jest jednak ciut za drogo, tu wystrój nieciekawy, tu nie ma ludzi, więc pewnie kuchnia słaba, no i czytałem, że jest gdzieś w Krakowie węgierska restauracja, tylko gdzie to było...). I rzeczona opcja druga: siadamy przed komputerem i przeglądamy fora, rankingi, strony restauracji Krakowa... Czas, czas i jeszcze raz czas...

Jak do tej pory straciliśmy już połowę dnia. Czy teraz mamy już dokładnie zaplanowany pobyt w Krakowie? Zróbmy check listę: zwiedzanie Krakowa - zaplanowane, zabytki Krakowa - są, nocleg w Krakowie - zarezerwowany, restauracje w Krakowie - wybrane. Chyba niczego nam nie brakuje... Ach! Przecież Krakusy to centusie ;) Nie wszędzie wchodzi się za darmo, do niektórych obiektów obowiązują bilety wstępu, a żeby zwiedzić inne musimy dokonać rezerwacji wejść. Tylko jak, gdzie, kiedy, za ile, dla kogo zniżki i pytanie najważniejsze: gdzie znaleźć sensowne informacje na ten temat? No jak to gdzie? Internet - nieocenione źródło informacji. Siadamy, szukamy, przekierowuje nas na dziesiątki stron nie mających nic wspólnego z zadanym pytaniem, ale my jesteśmy dzielni i cierpliwi. Już wiemy, że do Muzeum Schindlera trzeba zrobić rezerwację, że do Podziemi pod Sukiennicami również. Może nawet udało nam się dopatrzeć, że tu i tu w wysokim sezonie turystycznym rezerwacji należy dokonać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. W porządku - mamy to :)

Przewodnik Aneta Dziedzic-Lis

Zwiedzanie wawelskiego wzgórza

Co teraz? Jeśli wybieramy się na wycieczkę do Krakowa indywidualnie, to po tych czasochłonnych poszukiwaniach mamy właściwie już wszystko załatwione. Możemy wydrukować sobie wszelkie rezerwacje, potwierdzenia i oczekiwać na termin wyjazdu do Krakowa.

Jeśli natomiast jesteśmy np. nauczycielem i wybieramy się zwiedzać Kraków z naszymi podopiecznymi, okazuje się, że jeszcze musimy wynająć przewodnika po Krakowie, ponieważ: a) nie wolno nam prowadzić grupy zorganizowanej przez miasto bez opieki osoby, posiadającej licencję przewodnika po Krakowie! b) do wielu obiektów nie wolno nam wejść z grupą bez przewodnika! I w tym miejscu aż się prosi, aby przedstawić inny scenariusz wycieczki do Krakowa, czy to dla turystów indywidualnych, czy dla grup zorganizowanych.

A scenariusz zwiedzania Krakowa, który chcę zaproponować zakłada oczywiście skorzystanie z internetu (sic!), wpisanie frazy "kraków-przewodnicy" i posiłkowanie się fachową pomocą przewodnika po Krakowie. Po wyborze przewodnika Państwa praca jest właściwie skończona :) Określacie Państwo: datę pobytu w Krakowie, co chcielibyście zwiedzić, czy jesteście Państwo zainteresowani noclegami, rezerwacją posiłków. Dobry przewodnik przedstawi Państwu program zwiedzania, zarezerwuje co trzeba (noclegi, posiłki, bilety), podpowie gdzie parkować w mieście, no i oczywiście w ciekawy sposób oprowadzi po zabytkach i atrakcjach Krakowa.

Tak to wygląda z mojego, przewodnickiego, punktu widzenia. Z jednej strony zwiedzanie Krakowa poprzedzone żmudnym poszukiwaniem informacji w necie. Chodzenie po mieście z nosem w książkowym przewodniku i mylenie ze sobą zabytków. Ktoś powie, że przesadzam - w porządku: kościoła mariackiego z Wawelem raczej nikt nie pomyli (chociaż... różnie to bywa...), ale już Collegium Novum z Collegium Maius... czy Bracką z Szewską... No, zdarza się.

Z drugiej strony można zdać się na przewodnika po Krakowie, który doradzi, podpowie, pomoże, zarezerwuje, pokaże miasto z najlepszej strony. Z takiej wycieczki wraca się do domu z głową pełną nie tyle dat, nazwisk, zdarzeń (które nam szybko umykają, ponieważ nie jesteśmy w stanie podczas kilku godzin przyswoić 1000 lat historii), co wrażeń, historyjek, anegdot. Takie "bezkolizyjne" (dzięki opiece przewodnika) zwiedzanie Krakowa to 100% przyjemności, ponieważ ktoś o to zadbał. Kto? Aneta Dziedzic-Lis - najlepszy przewodnik po Krakowie.

zobacz też Przewodnik - o mnie ...

Serdecznie zapraszam - Przewodnik po Krakowie - Aneta Dziedzic-Lis