Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem - sprawdź nas na FB
Zwiedzanie Krakowa - po polsku i rosyjsku

Zapraszam Aneta Dziedzic-Lis

  • Kraków Przewodnik - zwiedzanie w języku polskim
  • Kraków Przewodnik - zwiedzanie w języku rosyjskim
  • +48 609 652 517

Kraków - licencjonowany przewodnik i pilot wycieczek

Witam serdecznie!

Mam na imię Aneta. Jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Krakowie i pilotem wycieczek. posiadam także uprawnienia przewodnika po Ojcowskim Parku Narodowym, Muzeum Oskara Schindlera oraz Muzeum Historycznego miasta Krakowa - Podziemia Rynkowe. Ukończyłam filologię rosyjską na Akademii Pedagogicznej w Krakowie i jestem wielką miłośniczką mojego miasta. Moją pasją poznawania dawnej stolicy Polski, jej bogatej i barwnej historii, uroczych i klimatycznych zakątków – staram się, jako przewodnik, zarazić wszystkich, którzy wraz ze mną odkrywają Kraków. Każdy, kto choć raz spacerował ze mną ulicami Krakowa, słuchał hejnału z Wieży Mariackiej, zobaczył gotycki ołtarz mistrza Wita Stwosza, przysiadł na ławce obok Piotra Skrzyneckiego, czy odwiedził groby naszych Królów i Wielkich Polaków, z pewnością zechce wrócić tu jeszcze nie raz.

Aneta Dziedzic-Lis - licencjonowany przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek

Gwarantuję Państwu, że wycieczka po Krakowie to nie tylko nudna lekcja historii w plenerze z przewodnikiem! Podczas naszej wycieczki dowiecie się Państwo co na głowie miał Adam Mickiewicz, jak pragmatyczni Krakowianie planowali zagospodarować Barbakan i co wspólnego z tym miał kundel!, jak żartowali z mieszczan krakowscy gawrosze - czyli Antki, z której strony rynku najłatwiej było znaleźć męża, kto pracował w Smoczej Jamie, za co mieszkańcy miasta skrytykowali Stanisława Wyspiańskiego, o co obraził się na nas Jan Matejko, a o co my na niego :), dlaczego Jan Zawiejski chciał lać w mordę jednego jegomościa, co było napisane na pomniku Piotra Skargi, jak i z kim "gadał wierszem" Jan Kaczara, po co Leninowi był rower i buty, w jaki sposób testowała przyszłego męża Królowa Jadwiga, jak karano za przedwczesną utratę niewinności, podczas czyjej wizyty niefortunnie zdarzyło się hejnaliście zaspać, jakimi argumentami Stanisław Przybyszewski próbował namówić hejnalistę na odegranie innej melodii, dlaczego Ludwik Solski razu pewnego zjadł słoną szarlotkę, dlaczego Wyspiański uwięził w swym domu Antoniego Tucha, dlaczego dom Jana Matejki nazywano domem "pod czterema pyskami" mimo że na fasadzie są trzy, jak Bolesław Prus skomentował naszą tradycję grania co godzinę hejnału, co w Krakowie znaczy umówić się na randkę na rogu Brackiej i Reformackiej...... i.... (jako przewodnik i prawdziwy pasjonat mogłabym tak jeszcze długo :) wielu innych ciekawostek, których nie znajdziecie Państwo w podręcznikach :) 

Zapraszam więc na wspólne zwiedzanie - odkrywanie tajemnic tego miasta, pięknego swoją historią, architekturą, klimatem, oraz ludźmi, którzy tu żyli, tworzyli, pisali o nim, uwieczniali je na swoich płótnach, w swych wierszach...

Przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek 

(...) Przystanęliśmy pod domem „Pod Murzynami”

(eech, dużo bym dał za ten dom)

i nagle: patrzcie: tak jak było w telegramie:

przed samymi, uważacie, Sukiennicami:

ZACZAROWANA DOROŻKA

ZACZAROWANY DOROŻKARZ

ZACZAROWANY KOŃ.

 

Z Wieży Mariackiej światłem prószy.

A koń, wyobraźcie sobie, miał autentyczne uszy. (...)

K. I. Gałczyński "Zaczarowana dorożka"

 

 

 

Przewodnik miejski - Kraków - licencja przewodnika

Przewodnik po Krakowie - uprawnienia do oprowadzania w języku poslik i rosyjskim

Licencjonowany pilot wycieczek

Licencjonowany przewodnik po Ojcowskim Parku Narodowym

Licencjonowany przewodnik po wystawie - Podziemia Rynkowe